Ocenění českých exportérů 2018

FINALISTÉ SOUTĚŽE EXPORTNÍ CENA DHL UNICREDIT DOSÁHLI LONI OBRATU 21 MILIARD KORUN
 
I letos byla naše společnost  NSG Morison byla partnerem a auditorem projektu Ocenění českých lídrů a nechyběla u předávání cen nejlepším exportérům 28.11.2018. 
 Letošní finalisté, kteří zaměstnávají více než 7750 lidí na plný úvazek, dosáhli v roce 2017 obratu ve výši 21 miliard korun. Letošní ročník 2018 se soustředil v rámci kategorie Exportér teritoria na export do zemí Blízkého východu, do nichž vyváží své výrobky 42 finalistů.
 
Do 21. ročníku se přihlásilo celkem 145 firem, kritéria pro zařazení do soutěže splnilo 133 firem. Největší zájem o účast v soutěži byl zaznamenán od společností z Prahy, Jihomoravského a Středočeského kraje. Celkem 42 % exportérů se letos přihlásilo úplně poprvé.
 
Třetina letošních finalistů soutěže vyvážela do 1 až 5 zemí, necelá pětina do 6 až 10 států. Téměř polovina z celkového počtu finalistů tedy orientovala svůj vývoz do 11 a více zemí. Nejvyšší počet vývozních destinací v případě jedné společnosti byl 96, což znamená, že tato společnost vyvážela do téměř poloviny všech zemí světa. Není asi překvapivé, že mezi vývozními teritorii se nejčastěji vyskytovalo Německo.
 Pravidla přihlášení
 • Do letošního ročníku se mohly přihlásit společnosti, které část své produkce vyvážejí a které patří českému vlastníkovi alespoň z 51 %.
 •  Při výběru finalistů byl hodnocen růst exportu a jeho podíl na obratu.
 • Přihlášené společnosti soutěží ve dvou kategoriích. První kategorií je „Malá společnost“, která má maximálně 50 zaměstnanců a její roční obrat nepřesáhl 300 milionu Kč. Druhou kategorií je „Středně velká společnost“ s počtem zaměstnanců do 250 a s ročním obratem do 1,5 miliardy Kč. 
 • Vybrané společnosti musí mít sídlo na území České republiky a působit na trhu minimálně tři roky. 
První místo v kategorii Malá společnost patří společnosti mcePharma, s.r.o., která vyvíjí a vyrábí inovativní doplňky stravy, doplňková krmiva pro zvířata a funkční potraviny. Druhou příčku obsadil výrobce sportovních letadel v kategoriích UL a LSA, společnost Zall Jihlavan airplanes s. r. o., za ní skončila společnost INCA Agency zabývající se výrobou a prodejem výrobku Inca Collagen.
 
Prvenství v kategorii Středně velká společnost získal dodavatel zařízení pro ochranu ovzduší ZVVZ-Enven Engineering, a.s. Na druhé příčce se umístila společnost AXIS, a.s. věnující se strojírenské výrobě a montážím průmyslových technologií. Třetí místo patří Hansen Electric, spol. s r.o., která se zabývá výrobou, instalací a servisem elektrických zařízení určených do prostředí s nebezpečím výbuchu.
 
Cenu pro Globálního exportéra si odnesl výrobce filamentů do 3D tiskáren, extrudovaných hadic, trubek a profilů z polymerních materiálů, Fillamentum a.s. Exportérem teritoria, kterým je pro letošní ročník oblast Blízkého východu, se stala společnost DCIT, a.s., divize PROVYS, která se věnuje vývoji a vývozu softwaru pro média a také cybersecurity.
 
 
Ocenění v kategorii Nejúspěšnější klient CzechTrade převzala společnost Futaba Czech, s.r.o. specializující se na výrobu karosářských a podvozkových dílů a výfukových systémů pro automobilový průmysl.
 
V kategorii Exportní příběh roku jejímž partonem je také CzechTrade, byla oceněna společnost Kentico Software, s.r.o. Agentura CzechTrade spolupracuje s firmami i v oblasti Blízkého východu. Češi zde zanechávají znatelnou stopu, jako například společnost Kentico Software. Jedná se o relativně mladou firmu se sídlem v Brně, která se rozhodla agenturu CzechTrade oslovit s žádostí o pomoc při expanzi do této oblasti.
 

Přehled výsledků 21. ročníku Exportní ceny DHL UniCredit podle kategorií:

 

Přehled výsledků 21. ročníku Exportní ceny DHL UniCredit podle kategorií:
 
Středně velká společnost
 1. místo – ZVVZ-Enven Engineering, a.s.
 2. místo – AXIS a.s.
 3. místo – Hansen Electric, spol. s r.o.
 
Malá společnost
 1. místo – mcePharma, s.r.o.
 2. místo – Zall Jihlavan airplanes s. r. o.
 3. místo – INCA agency s. r. o.
 
Exportér teritoria – Blízký východ
 1. místo – DCIT, a.s., divize PROVYS
 
Globální exportér
 1. místo – Fillamentum a.s.
 
Nejúspěšnější klient CzechTrade
 1. místo – Futaba Czech, s.r.o.
 
Exportní příběh roku
 1. místo – Kentico Software s.r.o.
 
Více informací o soutěži včetně kritérií soutěže a podrobnosti k hodnoceným kategoriím naleznete na www.exportnicena.cz.
Rolovat nahoru